Hogyan lehet választani a rengeteg fonal közül, melyik alkalmas amigurumi figurák horgolásához? Milyen fonal jó a kezdő horgolóknak? Erre próbálok választ adni egy cikken belül.
Elsősorban fonaltípusokat fogok írni, kiemelve a pozitív és negatív tulajdonságaikat, majd ezekhez példát is adok több fonalmárkából. Nem vagyunk egyformák, mindenkinek más fog kézre állni igazából és más lesz a kedvenc fonala amigurumi horgoláshoz. Mégis jó, ha figyelünk bizonyos szempontokra.
A legfontosabb alap tulajdonságok:
Formatartó
A jó amigurumi fonalnak képesnek kell lennie megőrizni az alakját, hogy a figurák ne deformálódjanak a horgolás közben, illetve tömésnél sem. A természetes (pamut, gyapjú) fonalak általában jó formatartó képességgel rendelkeznek, szemben a nyúlósabb szintetikus anyagokkal, vagy a laza sodrású fonalakkal. Ez nem jelenti azt, hogy csak a sima pamut fonal lesz formatartó.
Tipp: egy 30cm-es szálat fogj meg két kézzel és lendületesen húzogasd meg, ha nem nyúlik, van tartása, nem esik szét szálaira és nem tudod egyszerűen eltépni, akkor jó lehet. Fonalvásárlásnál inkább kérdezd az eladót, online felületen nagyítsd ki a képet emellett alaposan olvasd át a fonal tulajdonságait!
Strapabíró
Az amigurumi figurákat gyakran használják játékokként, ezért fontos, hogy a fonal tartós legyen. A poliészter és akril tartalmú fonalak ezért remek választás, mivel ellenállnak a kopásnak és a színüket is megtartják. Pamut esetében ez leginkább a mercerizált fonalakra jellemző, bár a színeresztés sajnos gyártási hibából előfordulhat.
Tisztítható
A fonalnak mosógépben is moshatónak kell lennie, különösen, ha babáknak készül, nem elég gőzölni, fagyasztani, mert előfordulhat hogy a figura belső részeibe is kosz, ragacsos ital, vagy bármi belekerül - ezt alaposan ki kell mosni. A pamut és akril fonalak általában jól tisztíthatók, a fonalak címkéjén leírt módon és hőfokon. Gyapjú tartalmú fonalakkal kell kímélő programot választani, vagy azokat már csak kézzel mosni. Nem utolsó szempont, hogy aránylag gyorsan száradó anyagból legyen, hogy a tömés is hamar ki tudjon szellőzni.
Fonaltípusok különböző figurákhoz a felhasználás szerint:
Babáknak: A legjobb választás a 100% természetes pamut fonal, mivel puha és bőrbarát. Esetleg megfelelő ápolással a minőségi gyapjú fonal, ami nem szöszöl.
A mercerizált pamut fonalak fényesebbek és tartósabbak, a felületük sima és szöszmentes.
Minden esetben nagyon fontos hogy a fonalnak legyen legalább OEKO-TEX® Standard 100, vagy ami még szigorúbb: GOTS (Global Organic Textile Standard) tanúsítványa. Ezek garantálják, hogy a fonal ellenőrzött minőségi kritériumoknak megfelel és károsanyagoktól mentesen készült. A fonal címkéjén, leírásában ott kell lennie ennek is.
Gyerekeknek kb 3 éves kortól már lehet kicsit más fonalakkal is horgolni a nekik készülő figurákat, még mindig szem előtt tartva a tartós és károsanyag mentes tulajdonságokat. Nagyobb gyerekeknek horgolt figurákhoz már biztonsággal lehet használni a minőségi zsenília, akril és a pamut-akril kevert fonalakat a pamutok mellett. Bátrabban lehet horgolni műszőrme, bolyhos, szöszös fonalakkal a megfelelő korosztálynak - csak az a lényeg, hogy mindezt megfelelő tűmérettel, szorosan, hogy a tömőanyag ne jöjjön ki belőle.
Dísznek: A díszek esetében szinte bármilyen fonalat fel lehet használni amit horgolni lehet. Nyilván csak az esztétikai jellemzőket kell elsősorban figyelembe venni - lehet csillogós, műszálas, bolyhos, ha azt kívánja az adott figura. Az alkalmankénti mosást a legtöbb ilyen fonal elviseli, nem lesz baja.
Használati tárgynak: A strapabíró minőségi pamut-akril kevert vagy sima pamut fonalak lehet a megfelelő választás ebben a kategóriában. Nem szerencsés egy komplett táskát bolyhosodó fonalból horgolni, mert hamar elkophat, kiszakadhat. Puha illetve kevésbé merev fonalak sem biztos hogy alkalmasak erre a feladatra. A mosás - tisztíthatóság itt is nagyon fontos szempont.
Amigurumi fonalak
Természetes pamut: Anchor Organic, Gazzal Organic, Drops Paris, Ricorumi
Mercerizált pamut fonalak: Gombolyda Guru, Puli, Sheepjes Catona, Catania
Gyapjú illetve gyapjú kevert fonalak
Pamut-akril kevert fonalak: Lanoso Alara, Alize Cotton Gold, Retwisst Amigurumi, Sheepjes Softfun
Akril fonalak: Sheepjes Scrumptious, Scheepjes Chunky Monkey
Zsenília fonalak Luxury Velvet, Baby Snuggle, Wolans Bunny Baby, Alize Velluto, Ricorumi Nilli Nilli
Egyéb: szempilla, szőrös, puffy, műszőrme fonalak főleg poliészter anyagból, vagy a nagyon vékony horgolócérnák is alkalmasak amigurumihoz a gyakorlottabb horgolóknak.
Hogyan válassz fonalat amigurumi horgoláshoz?
Kezdőként az első kérdés, hogy milyen fonallal lehet megtanulni horgolni? Azt javaslom, hogy ne legyen túl vékony és ne legyen túl vastag sem. 3mm-es tűmérethez való sima pamut, vagy pamut-akril kevert fonallal érdemes elkezdeni. A kevert fonalnak az előnye, hogy kicsit jobban csúszik, nem esik szálaira, elég vastag hogy a horgolótű könnyen beleakadjon és nem olyan merev mint egy mercerizált pamut, ezért könnyebb fogni, az ujjakra tekerni.
Horgolásmintákhoz általában ajánlanak fonalakat, ha pont attól a gyártótól nem tudsz venni, három fő szempont alapján tudsz hasonlót keresni:
A fonal alapanyaga - mérete (méter/gramm) - ajánlott tűméret.
Úgy érzem még sokmindent lehetne írni, több dologra kitérni - ha érdekel a téma, a blogon még találsz hasznos cikkeket a színátmenetes, a bolyhos fonalakról, vagy arról, hogy mire figyelj, ha babáknak horgolsz.
Jó horgolást!
Comments